
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2.01 mm |
| Width | 1.24 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Height | 940 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 939.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 100 GΩ |
| Voltage | 50 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 years ago) |
Stock: 10599
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03252
Ext.Price$0.03252
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03252 | $0.03252 |
| 10 | $0.01626 | $0.16260 |
| 50 | $0.01084 | $0.54200 |
| 100 | $0.00979 | $0.97900 |
| 500 | $0.00885 | $4.42500 |
| 1000 | $0.00790 | $7.90000 |
| 3000 | $0.00706 | $21.18000 |
| 5000 | $0.00631 | $31.55000 |
| 10000 | $0.00564 | $56.40000 |
| 30000 | $0.00503 | $150.90000 |
